V tednu pred slovenskim kulturnim praznikom so se učenci od 1. do 4. razreda Oš Solkan – POŠ Trnovo pogovarjali o dr. Francetu Prešernu, njegovem življenju in delu. Spoznali smo zanimivosti o njegovem otroštvu, pesniškem ustvarjanju in pomenu njegovih pesmi za slovenski narod. Posebno pozornost smo namenili iskanju podob iz narave v njegovih pesmih, kot so Povodni mož, Lepa Vida, Zdravljica in Lipica.
Pri interpretaciji pesmi smo iskali skrite simbole in njihovo sporočilo. Spoznali smo pomen vode v Povodnem možu, ki prinaša tako nevarnost kot privlačnost neznanega. V Lepi Vidi smo ob morju in valovih zaznali simboliko hrepenenja in iskanja novega, lepšega sveta. Zdravljica nas je popeljala v podobo vinogradov in rodovitne slovenske zemlje, ki pomeni obilje, veselje in povezovanje ljudi. Lipica nas je spomnila na neokrnjeno naravo, kjer mogočno raste lipa, simbol slovenske zgodovine in povezanosti.
Navdihnjeni z njegovimi verzi smo se podali v ustvarjalni svet umetnosti. Učenci so risali, slikali, kiparili ter celo vgravirali iskane motive v les. Naše umetnine smo s ponosom predstavili na razstavi v avli šole Solkan. Poleg likovnih del je razstavo popestrila še maketa Franceta Prešerna, ki smo jo oblikovali iz različnih materialov.
Kulturni teden nam je omogočil globlje razumevanje Prešernove zapuščine in pomena njegove poezije. Z veseljem smo odkrivali bogato Prešernovo literarno dediščino. Najmlajši so na tako izviren način prispevali k njenemu ohranjanju.
Denis Matežič, učiteljica 1., 2. razreda


