V četrtek sta učenki devetih razredov Anuša Turk Berčnik in Nina Santoro skupaj z mentorico Mojco Milone obiskali solkansko podjetje GOAP, ki se ukvarja z računalniškim inženiringom in avtomatizacijo procesov. Že pred leti smo v okviru izbirnega podjetja spoznali to visokotehnološko podjetje, saj so nam predstavili delovanje in upravljanje pametne hiše. Tokratni obisk pa je bil namenjen predstavitvi raziskovalne naloge z inovativno rešitvijo avtomatskega prezračevanja prostorov šole.
Anuša je nalogo začela že pred dvema letoma, ko je bila še v sedmem razredu. Preučevala je pogojevanje odvisnosti kvalitete zraku, posledic slabega zraku za učence in vse delavce v šoli. Ugotavljala je, kako se dviguje prisotnost CO2 v različno velikih učilnicah in kako je prisotnost tega plina odvisna od aktivnosti in števila učencev. Končna rešitev boljšega prezračevanja šole je vodila v inovativno rešitev prezračevanja na prepih, ki ga je predstavila s pomočjo prototipa. V letošnjem letu se ji je pridružila še Nina, ki je prinesla novo energijo. Skupaj sta razširili raziskovanje naprej v ugotavljanje rezultatov takšnega načina prezračevanja. Naloga je torej nastajala po korakih inženirskega pristopa: opaziti problem, ga analizirati, iskati rešitve, načrtovati, izdelati prototip in preizkusiti, če rešuje problem. Zadnji korak v tem procesu pa je predstavitev rešitve. Naloga je izredno aktualna tudi v današnjem času, ko imamo v šoli navodila za prezračevanje učilnic in drugih prostorov. Zato smo se odločili, da bomo pridobili dragoceno izkušnjo in predstavili našo idejo podjetju, ki se ukvarja z opremljanjem pametnih hiš, v katerih se lahko nadzira vsak kotiček hiše s pomočjo pametnega telefona, kot npr. spuščanja rolet, regulacija temperature, odklepanje in zaklepanje vhodnih vrat…
Predstavitev se je odvijala v konferenčni sobi podjetja GOAP ob prisotnosti ga. Andreje Agrez, ki je vodja marketinga in g. Andija Pelegrini v vlogi strokovnjaka na tehničnem področju. Učenki sta zelo suvereno in strukturirano predstavili svoje delo od teoretičnega dela o načinih prezračevanja prostorov do demonstracije delujočega prototipa.
Oba strokovnjaka sta bila navdušena nad predstavitvijo in idejo. Skupaj smo se v nadaljevanju pogovarjali o možnosti realizacije izdelka in nadgradnjah. Ga. Andreja Agrez vidi možnosti v dodanih senzorjih in Anuša je dopolnila, da bi bili senzorji lahko na časovni interval ali na povišano mejo prisotnosti CO2. Ideja ima po mnenju g. Pelegrini dodano vrednost v tem, ker bi se lahko avtomatiziralo sistem odpiranja na že obstoječa okna v prostorih, kar bistveno zniža stroške proizvodnje.
Vsi zadovoljni smo se odpravili proti šoli in si še enkrat priznali, da se na naši šoli rojevajo dobre ideje in inovacije.
Na koncu se zahvaljujemo še direktorju podjetja g. Samu Kralju, ker nam je bil zelo naklonjen in nam je omogočil predstavitev.
Mojca Milone