V tednu dejavnosti so se učenci 3. a in b razreda spoznali s Krojačkom Hlačkom, likom, ki ga je ustvaril slovenski pisatelj Leopold Suhodolčan. Na dan slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, obeležujemo 45. obletnico njegove smrti. Suhodolčan je bil učitelj slovenščine na osnovni šoli na Prevaljah, kasneje pa tudi ravnatelj. Bil je pobudnik in predsednik Bralne značke, ki sta jo skupaj s Stankom Kotnikom zasnovala leta 1961 na Prevaljah. Za odrasle je ustvarjal sodobno urbano realistično prozo, katere osnova so bile zgodbe o Koroški. Največ pa je pisal za mladino. Njegova dela so znana tudi izven meja, saj so prevedena v številne svetovne jezike.
Lik krojačka Hlačka je zasnovan na osnovi prijateljstva in sočutja do drugih. Za naprstnik velik možic je do rešitev različnih težav prišel na preprost način, največkrat s pripomočki za šivanje.
Učenci so se z dogodivščinami Krojačka Hlačka podrobneje seznanili ob branju njegovih zgodb. V skupinah po štirje so prebrali vsako po eno zgodbo, ki so jo nato obnovili s pomočjo vprašanj. Odgovore so zapisali na plakate, na katere so tudi narisali vsebino zgodbe. Dan, preživet v delovnem vzdušju, je hitro minil. Ob koncu dneva je vsaka skupina predstavila svojo zgodbo preostalim učencem. Za njihov trud in ustvarjalnost so učenci ob koncu dneva prejeli posebno nagrado, bralno kazalo s podobo krojačka Hlačka in gumbom, ki jim bo v spomin na to dejavnost in branje zgodb služilo kot spodbuda za nadaljnje bralne podvige.
Vtisi učencev:
Všeč mi je bilo, ker smo dobili gumbe.
Nastali so zanimivi plakati.
Odgovarjali smo na vprašanja in ustvarjali.
Lepo mi je bilo, ker smo v skupini sodelovali.
Zgodbe so bile zanimive in zabavne.
Krojaček Hlaček je bil prijazen, pogumen, radodaren in je pomagal različnim ljudem.
Tina Skok, knjižničark














