V torek, 9. 5. 2023, smo učenci 6.a razreda imeli tehniški dan v Solkanu, v katerem smo imeli veliko različnih dejavnosti: ogled filma o vodnih izvirih v Solkanu, lov za vodnimi izviri in kulturno dediščino kraja, ogled  mizarskega muzeja. Na koncu smo zbrali tudi nekaj utrinkov o tem posebnem dnevu.

Nekaj izjav učencev iz 6.a razreda:

»Začudilo me je, da je vsaka druga hiša bila v stiku z mizarjem, koliko mizarjev je bilo prej, danes pa ni skoraj nobenega več.«

»Nisem vedela, kako so se imenovali nekateri izviri pri Kekcu; zanimiva sta bila dvorec in fontana ter obrazne skulpture.«

»Ves ta čas se sploh nisem zavedala, da je v Solkanu toliko mizarjev! Hkrati se mi je zdelo zanimivo in kruto, saj so za lepilo pri lepljenju furnir plošč uporabljali posebne ploščice, narejene iz živalske kože in kosti.«

Gospod Joško Markič nam je povedal, kako so pripravljali deske za pohištvo

»Najbolj mi je bilo všeč, ko sem izvedela, kakšno pohištvo so izdelovali solkanski mizarji med 1. in 2. svetovno vojno. Pohištvo je unikatno, posebno po vzorcih in izdelavi. Zanimive so mi bile tudi kamnite maske, ker so bile lepe, natančno izklesane in posebne. Nekatere so bile izdelane zelo natančno in realistično.»

»V mizarskem muzeju je bilo zelo zanimivo in poučno, ker imajo razstavljenih tudi veliko iger, izdelanih iz lesa – npr. šah, marjanca, namizni nogomet (»kalčo«) in veliko različnega lesa za znanje pri tehniki. Začudil sem se, koliko mizarjev je bilo v Solkanu in kako obujajo tradicijo še danes.«

Zanimiva marjanca

»Všeč mi je bilo, ko nam je gospod v mizarskem muzeju pokazal in razložil, kaj vse so ročno izdelovali iz lesa v preteklosti! Zelo zanimivo je bilo videti skulpture, ki jih izdeluje gospod, ki je nastopal v filmu (pri kotalkališču smo si ogledali tudi film o izvirih in koritih v Solkanu). V filmu smo izvedeli zanimivosti iz zgodovine Solkana, npr. o grajski palači, ostankih gradu, koritih, izvirih, ki jih pred tem nismo poznali. Zanimivo mi je bilo, ko smo po poti do šole opazovali table na hišah z imeni mizarskih delavnic (npr. Kovač, Komel, Bregon idr.).«

                                                                                            učenke in učenci 6.a

Zjutraj ob 8.00 smo se z razredničarko Mojco Milone in učiteljico Barbaro Vetrih Bolčina odpravili na tehniški dan. Naša dogodivščina se je začela v mizarskem muzeju, kjer nas je domačin, Joško Markič,  popeljal po atraktivni delavnici. Razlagal nam je o zgodovini mizarstva v Solkanu. Izvedeli pa smo tudi, da je bilo včasih v tem kraju več kot 350 mizarjev, zdaj pa poznamo samo enega. To se je zgodilo, ker novih generacij to delo ne zanima več, kupci se raje odločajo za nakup izdelkov v trgovinah, v mizarstvu se uporabljajo naprednejše tehnologije.

Pokazal nam je različne pripomočke, kot so rezljača in stari primeži. Poslušali smo tudi razlago o lističih furnirja ter o različnih lepilih, ki so bila iz živalskih kosti ali kože v obliki ploščic, prahu ali zrnc. Ogledali smo si najrazličnejše izdelke, kot so: stoli, mize, omare, nočne omarice, okviri, kuhinja, postelja in drugo. Medtem smo lahko videli raznolike vrste lesa. Učencem je bil posebej zanimiv prostor “Titovega pohištva”, ki so ga izdelali za predsednika bivše Jugoslavije, Josipa Broza Tita.

»Solkanski mizarji so dobili nalogo, da izdelajo pohištvo za Titovo pisarno. Za vsak slučaj so izdelali tudi rezervne dele. Ker jih je ostalo veliko, so kasneje z njimi opremili pisarno takratnega direktorja tovarne pohištva«, je povedal eden od udeležencev tehniškega dne.

Gospod je bil sin mizarja, rojen v delavnici, kjer je tudi odraščal in vzljubil mizarstvo. Po poučni razlagi in ogledu smo odšli v bližnji park, kjer smo pojedli malico, nato pa se odpravili do Karavle.

V tamkajšnji dvorani smo si ogledali film o skrivnostnih izvirih v Solkanu. Film je predstavil g. Miran Brumat in nam povedal nekaj o nastanku in vsebini. Zanimivo je bilo, da smo v filmu videli tui učence OŠ Solkan, saj je nastajal kot skupni projekt med šolo in krajani. V filmu je večini bilo najbolj zanimivo, da so nekoč oblačila prali v vodi in na roke, poleti pa celo v reki Soči. Pritegnilo nas je tudi to, da so ženske verjele, da bodo v koritu Zagrad zagledale podobo svojega bodočega ženina. Na obrežju Soče smo se poučili še o mlinih, ki so tam delovali v preteklosti.

Za zaključek pa nazaj v šolo, kjer smo zapisali vtise o zelo zanimivem tehniškem dnevu. Čeprav je bil dan zelo vroč in smo veliko prehodili, ko smo iskali mizarske hiše (našteli smo jih kar 42), je bilo zelo zanimivo in poučno, saj smo se veliko novega naučili.

Zapisala novinarja iz 6.c Ela F. in Matevž F.

V torek, 9. 5. 2023, smo učenci 6. b imeli tehniški dan na temo mizarstvo in vodnih izvirov v Solkanu. Najprej smo si v računalniški učilnici ogledali film o Vodnih izvirih v Solkanu. Po ogledu in malici smo si šli pogledat korita, kjer smo v čisti vodi občudovali paglavce močeradov.

Odpravili smo se po ulicah Solkana in iskali hiše v katerih so bile mizarske delavnice in si zapisovali družinska imena. Presenečeni smo bili nad številom teh družin, ki pa se žal z mizarstvom ne ukvarjajo več.

Na poti do mizarskega muzeja smo srečali gospoda, ki živi kjer je bil v starih časih grad. Opisal nam je njihov vodni izvir. Pokazal nam je majhne divje prašičke, ki so padli v prazno korito.

Potem smo si šli ogledat mizarski muzej. Videli smo katere predmete so ročno izdelovali in katero orodje so pri tem uporabljali. Najbolj zanimive so nam bile lesene igre.

Dan smo zaključili v šoli, kjer smo dokončali učne liste in sestavili opis dneva.

Učenci 6. b

Dostopnost