S pomočjo ZOOM povezave smo se konec marca 2022 srečali z mag. Mojco Širok, novinarko, dopisnico RTV Slovenija z Bruslja, publicistko, pisateljico in rojakinjo z Goriške regije.
Srečanje z učenci je razdelila v tri dele. V prvem delu je slikovito predstavila svojo izobraževalno pot. Po osnovni šoli na OŠ Frana Erjavca Nova gorica, je pot nadaljevala na novogoriški gimnaziji in na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer je študirala italijanščino in sociologijo kulture. V novinarstvu je začela delati povsem nenačrtovano, najprej pri tedniku Mladina, zdaj pa že vrsto let deluje na RTV Slovenija. Predstavila nam je svojo delo, pomen raziskovalnega in verodostojnega novinarstva, ki ga po njenem mnenju zagotavlja RTV Slovenija kot javni servis. Opozorila nas je, da mora vsak vir, informacijo, ki jo posreduje gledalcem in gledalkam v svojih, navadno po njenih besedah »prekratkih« prispevkih v okviru Dnevnika, Odmevov preveriti itd. S tem namenom opravi veliko intervjujev z različnimi ljudmi, brska za različnimi informacijami. Spomnila nas je, da na Facebooku, Tik Toku itd. kroži veliko informacij, ki pa so lahko lažne in nepreverjene.
V zadnjem delu je predstavila svojo pisateljsko in publicistično pot. Na to je stopila, ker je imela ogromno gradiva, ki si ga je želela predstaviti bralcem npr. o italijanski mafiji, papežih… Za svoje delo je prijela tudi nagrado Modra ptica in bila med petimi finalisti za nagrado Kresnik.
V pogovoru z učenci je podala kar nekaj koristnih nasvetov. Svetovala jim je, da je pomembno, da spremljajo dogajanje okoli sebe, ker to vpliva tudi na njihovo kakovost življenja. Kot primera je izpostavila izstop Velike Britanije iz EU povezave in možnost študentskih izmenjav ter vojno v Ukrajini. Zaključila je z mislijo, da je pomembno slediti svojim sanjam in ciljem, četudi je za to potrebna daljša pot, ob ovirah se ne gre ustavljati.
Učenci in učenke, ki so sodelovali v pogovoru, so zapisali:
»Sem ugotovil, da ni vse povsod res in da mi ni treba vsemu verjeti.«
»Všeč mi je bilo, ko nam je povedal, da se ne smemo predati oviram.«
»Ta poklic se mi zdi zanimiv, ampak nisem vedela, da je toliko dela.«
»Bilo je zanimivo. Izvedela sem kako poteka delo novinarke.«
»Bilo mi je zanimivo, saj sem izvedela, kaj se dogaja za kamerami in televizijo, tudi v zasebnem življenju novinarja.«
»Zdelo se mi je zelo zanimivo, saj sem izvedel dosti stvari glede novinarstva. Zanimivo mi je, da živi izven Slovenije, vseeno pa piše za RTV.«
»Izvedela sem, da je delo novinarja zelo stresno, saj ima velikokrat zelo kratke roke oddaje članka.«
»Všeč mi je bilo, saj sem izvedela veliko o tem poklicu, česar prej nisem vedela. Zdaj me bolj privlači, a hkrati odvrača, saj mi tak način življenja ni po godu.«
Barbara Stožir Curk, šolska psihologinja