8. september obeležujemo kot Svetovni dan boja proti nepismenosti, ki opozarja na pomembnost branja in pisanja kot ključnih veščin za življenje. Na naši šoli smo se odločili ta pomemben dan zaznamovati z različnimi ustvarjalnimi dejavnostmi, ki so potekale cel mesec v času podaljšanega bivanja in so učence spodbudile k razmišljanju o vrednosti izobraževanja in moči pisane besede.

Dejavnosti, ki smo jih izvedli, so bile zasnovane tako, da so učenci različnih starostnih skupin sodelovali pri dejavnostih, povezanih z branjem in pisanjem. Cilj je bil, da učenci ne le spoznajo pomen pismenosti, temveč se tudi aktivno vključijo v ustvarjanje ter s tem krepijo svoje veščine in razvijajo ljubezen do pisane besede.

Najmlajši učenci so imeli priložnost ustvarjati svoje pravljice in zgodbice. Svoje zgodbe so zapisali s pomočjo preprostih stavkov in risb, s čimer so razvijali svoje pripovedne in pisne sposobnosti. Poudarek je bil na ustvarjalnosti in svobodi izražanja. Vsak učenec je lahko svojo zgodbo predstavil sošolcem, kar je krepilo tudi njihove komunikacijske spretnosti. Prepoznali so prvo črko svojega imena in jo okrasili po njihovih željah.

Starejši učenci so se posvetili branju krajših zgodbic, zgodbe jim je brala tudi učiteljica. S to dejavnostjo so razvijali domišljijo ter sposobnost vizualizacije in interpretacije besedil. Po spletu so iskali kako se v različnih jezikih reče besedama BRANJE in PISANJE, razmišljali in ustvarjali so o tem, kako se počutijo med branjem.

Izdelke so razstavili na pano šolskega hodnika, s čimer so še dodatno spodbudili k pogovoru o nepismenosti.

Vsi učenci so imeli možnost sodelovanja v Bralnem bingu, kjer so si lahko z branjem v različnih položajih, na različnih mestih in na različne načine prislužili simbolično darilo.

Učenci so skozi različne dejavnosti spoznali, da pismenost ni zgolj tehnična veščina, temveč ključ do izobrazbe, boljše prihodnosti in aktivnega državljanstva. Naš namen je bil, da učence ozavestimo o pomembnosti branja in pisanja ter jih spodbudimo k razmišljanju o ljudeh, ki so še vedno prikrajšani za dostop do izobrazbe.

Skozi ustvarjanje na temo pismenosti smo krepili zavest o tem, da lahko prav vsak izmed nas s svojo zavezanostjo učenju in pomoči drugim prispeva k zmanjševanju nepismenosti v svetu.

Naj bo ta dan opomin, da je izobraževanje neprecenljivo, in da lahko s spodbujanjem bralne kulture prispevamo k boljšemu jutri – za vse.

Pripravila: Nina Žbona Kuštrin

Dostopnost